bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Ілон Маск. Tesla, Space X і шлях у фантастичне майбутнє. Ешлі Венс, видавництво ТАО, 2015

В чому феномен Ілона Маска? Як так сталося, що хлопець-емігрант з дивним уявленням про світ і з відсутніми комунікативними навичками досяг в решті приголомшливого успіху? Адже його повсякчас записують в один ряд з Леонардо да Вінчі і Стівом Джобсом., а це дійсно справжнє визнання.

На питання спробував відповісти Ешлі Венс, журналіст і один з найвідоміших авторів, які пишуть про технології, у біографічній книзі про Ілона.

Автор багато уваги приділяє історіям успіху компаній, до яких був причентий Маск, або був їх засновником: PayPal, Zip2. Якщо вам цікаво, як виникли такі сучасні гіганти, як Space X і Tesla, в цій книзі ви знайдете детальний, майже покроковий опис створення і тернистий шлях цих компаній на вершину всесвітнього визнання і позахмарних капіталів(інвестицій). Від ідеї до її реалізації читач спостерігає неймовірні перетворення людського ресурсу (розуму, часу і зусиль) у щось по справжньому величне: перші електромобілі преміум-класу, перші повністю комерційні американські ракети у космосі, ще більше прототипів і вражаючих проектів на стадії розробки. Об’єднує всі ці здійснені і ще нездійснені технологічні прориви одна постать загальнолюдського значення – Ілон Маск.

Насправді, він – жахлива людина, жорстка, навіть жорстока, абсолютно черства і байдужа до чужих потреб. Особливо, коли мова йде про реалізацію його мрій, Маск не гребує вимагати від своїх підлеглих і партнерів цілодобової праці, викладання на 200% і не приймає жодних “відмовок” на кшталт “ми не можемо цього зробити, бо це неможливо”. За такі слова і з компанії вилетіти легко. В особистому житті він такий само вимогливий. Вже друга поспіль дружина відмовляється підтримувати його темп життя, відігравати другорядну роль “супутника мегасвітила”.

Не можу сказати, що розчарована подробицями з життя і характеру такої мало відомої мені раніше постаті, як Ілон Маск. Всю його ексцентричність, соціопатію і непримиренність можна легко виправдати результатами, яких він досяг. Можливо, це єдиний спосіб примусити кращих з найкращих віддано працювати над реалізацією твоєї найсміливішої мрії. І звичайно, я захоплююсь цими мріями і здобутками, затамувавши подих спостерігаю за запусками ракет, що не мають аналогів у світі, слухаю розповіді про колонізацію Марса і мрію про Tesla S. Але мені зрозумілі й звинувачення і закиди експрацівників і колишніх друзів Маска, які глибого розчаровані співпрацею і наслідками спілкування з цією, безперечно, харизматичною, талановитою і унікальною людиною. З егоїстичної точки зору можна додати, що Space X, Tesla, SolarCity і ще кілька інноваційних компаній – це здобуток людства, який важко переоцінити, та бути другом їх засновника, або ще гірше, стояти в нього на шляху, справа вкрай ризикована і виснажлива.

Оцінка 5 з 5. Ешлі Венс, на мій погляд, досить неупереджено поставився до завдання написати біографію дійсно неоднозначної, суперечливої, але видатної постаті сучасної історії.

Напишіть відгук