bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Як відомо, інтелект – це синонім слова розум. Чим вищий його рівень, тим людина розумніша з усіма позитивними наслідками для неї і людства разом. Та чи стосується це поняття лише академічних знань, ерудованості, глибоким аналітичним можливостям? Якби це було так, то вміння швидко і правильно рахувати, логічно мислити і обробляти величезні масиви даних в голові обов’язково і гарантовано приносило життєвий успіх і щастя всім, хто має такі здібності. Але ж ні. Ми часто чуємо про людей розумних і кмітливих, але абсолютно не пристосованих до життя. У чому ж річ?

Виявляється, не менш важливим різновидом інтелекту, окрім IQ, є так званий емоційний інтелект (EQ). Саме так його визначив і назвав відомий психолог, доктор філософії, автор понад десяти книжок із психології, двічі номінант на Пулітцерівську премію, Деніел Ґоулман. Його книга “Emotional intelligence”, що вперше вийшла у 1995 році, здобула широку популярність, фактично “розкрила очі” на цілком очевидні речі щодо розуму, яким раніше не присвячували необхідної уваги.

Найголовніші твердження – емоційний інтелект існує, він надзвичайно важливий для щастя і успіху, його можна і варто розвивати.

Окрім наукових обґрунтувань, що підкріплені дослідженнями мозку і нейрохімічних реакцій на подразники, що в ньому відбуваються, рефлексів та їх історичних обґрунтувань, книга містить величезний масив прикладів з лікарської і дослідницької досвідів автора. Звичайно багато статистики, куди ж без неї у науковій праці, яка має довести масштабність проблеми або її вдалого вирішення. Як не дивно, на сторінках книги можна знайти практичну користь. 🙂 Наприклад, поради, як позбутися депресії (не клінічної), погамувати лють, як найкраще і як найгірше мотивувати себе і оточуючих. Важко цілком уявити, яку важливу роль відіграють для суспільства здобуття цих навичок. Справжній порятунок для світу, що потерпає від насильства, беззмістовного існування, втрати сенсів і загальної істерії.

Саме тому ця книга важлива для як найширшого кола читачів. Мої окремі рекомендації щодо цієї книги для батьків, вихователів і небайдужих: величезний розділ книги “Емоційний інтелект” присвячений впливу оточення на розвиток EQ у дітей. Фактично, всі основні, базисні уроки і знання отримані з ними людина отримує на початку свого життя. Те, як ми реагуємо на певні ситуації і подразник, є наслідком засвоєних нами раніше моделей. У дорослому віці можливо, але дуже важко “перевчитись”. Тож, окрім побудові сприятливих умов для зростання дітей, дуже важливим є цілеспрямоване навчання головним “китам” емоційного інтелекту: контроль, емпатія, взаємодія. 

Моя оцінка 5 з 5. Вона справді важлива, цікава, швидко читається і легко сприймається. Кожному, хто її прочитає, гарантовано стає кращою людиною 😉

Напишіть відгук