bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Ви, ваша дитина і школа, Кен Робінсон, видавництво Літопис, 2018

Бути батьками у наш час – надзвичайно складна і важлива місія. Виклики, що постають перед ними – безпрецедентні. За всю історію людства вперше питання голоду, медицини, побутової безпеки (звичайно у загальному сенсі) відійшли на другий, десятий або й сотий план актуальності.  Рухаючись далі пірамідою Маслоу, яка, як не дивно, чудово підходить під визначення обов‘язків батьків щодо забезпечення потреб власних дітей), можна зауважити, що і базова необхідність в соціалізації, визнанні, приналежності, в більшій мірі, вирішена. Не в останню чергу завдяки школам і освітнім закладам, що останнім сторіччам доступні для кожної дитини. А що далі? Чи є ще потреби в людини/дитини і чи вони вирішені? Науковці наполягають, що так, пореби є і це – самоактуалізація, самовираження, творчість. Чи кожна школа і освітня програма забезпечує цю вищу і визначальну потребу особистості?

Як раз на це питання відповідає #КенРобінсон у книзі «Ви, ваша дитина і школа». Не просто відповідає, а дає цілком конкретні настанови і визначає найголовніші маркери, прикмети «правильної» школи для ваших( і наших) дітей.

Хто такий вчитель у житті дитини? Яким він має бути, щоб відповідати вимогам майбутнього, що нещадно насувається і загрожує зламати всі раніше відомі уявлення про світопорядок ( трохи хорору від мене 😉 ) ? Як сучасна школа у загальному вигляді і стандартній системі освіти, вбиває творчість, Кен Робінсон не втомлюється наголошувати й у цій книзі (про його книгу «Освіта проти таланту. Сила творчості» я писала тут ). Та особливу увагу автор приділяє прикладам і детальному опису принципів роботи передових, новітніх шкіл, що вже сьогодні існують і успішно впроваджують альтернативні сталому шкільництву методи. Ці методи покликані, в першу чергу, розвинути у дитини інтерес до навчання, показати шляхи самомотивації, усвідомлення обов‘язкової винагороди за докладені зусилля.

Коли я на особистому прикладі бачу реалії нашої сучасної державної школи ( сподіваюсь, що у приватних справи йдуть краще), то відчуваю серйозне занепокоєння, сум і безпорадність. Існує величезна прірва між справжнім, щоденним життям і тими знаннями і навичками(?), що їх здобувають наші діти у загальноосвітніх закладах.  Книга Кена Робінсона вкотре доводить, що глобалізація світу стосується кожного аспекту життя, кожної людини на планеті. Те що непокоїть батьків американських дітей, цілком зрозуміле і болюче українським. Ми в одному човні. Нам разом варто замислюватись, вирішувати і допомагати нашим дітям, нашому наступному поколінню здобувати кращу освіту, жити повноцінно, бути щасливими.

Кен Робінон, «Ви, ваша дитина і школа», видавництво Літопис нам всім у допомогу! 🙂

Оцінка 5 з 5. Обо‘язкова для прочитання всім, особливо майбутнім і вже існуючим батькам школярів.

Напишіть відгук