bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Не потрібно довго розмірковувати, гортаючи сторінки роману, щоб розгледіти феміністичні погляди авторки, її абсолютне бачення проблематики зречевлення жінки, зведення її потреб і ролі виключно до фізіологічних і обслуговуючих функцій. Дивно, але в біографії Маргарет Етвуд я не знайшла згадки про її активну діяльність у руху за права жінок, хоча й очікувала щось подібне про неї дізнатись. Там, у Вікіпедії (до речі, лише російською), є лише лаконічне “феміністка” 🙂

“Оповідь служниці” – роман-антиутопія.

Сюжет: оповідачка, жінка середнього віку, що потрапила у нестерпні умови життя. Вона – служниця зі специфічними обов‘язками у домі можновладця, Командора. Її місія – надати своє тіло, дітородні органи для запліднення і народження здорового нащадка для нього і його дружини, безплідної жінки похилого віку, що є колишньою співачкою і промовицею встановленого тоталітарного режиму. Безсенсове існування, страждання позбавленої волі і свободи мислити людини, небезпека арешту і заслання, щомісячні «ритуали запліднення», де присутні троє, втрата близьких і відсутність будь-якої інформації про долю власної доньки – ось із чим доводиться жити «служниці». Чи не легше позбавити себе такого життя? Та й це виявляється занадто складно, бо попередниці вже випробували всі існуючи способи і навчили своїх поневолювачів вживати заходів безпеки. Але шанс вирватись буде. Він завжди є.

Як і будь-який тоталітаризм, політичний устрій в цій антиутопії потребує ідеології. І він її має. Це релігія. Єдина і непорушна, яка спирається цілком й безапеляційно на прописане у Біблії. Саме керуючись біблійними настановами, трактуючи на свій лад, змовники поступово захопили владу в країні ( ймовірно Сполучених Штатах). Саме Біблія дала їм виправдання нещадно експлуатувати жінок, підпорядковувати їх існування іншим. Саме через уривки спогадів, думки ( які, до речі, заборонені цілком, як і звичайно, читання – в першу чергу), намагання впорядкувати власні емоції і почуття молодої жінки, що знеособлена і не має права навіть на ім’я, читачі дізнаються, що саме сталося, що призвело до катастрофи і людських трагедій.

Оцінка 5 з 5. Книга про абсурдність насильницького нав‘язування релігійного аскетизму, про любов і самотність. Про боротьбу. Рекомендую. 

А мені залишилось подивитись однойменний фільм, що нещодавно вийшов на екрани.

( Книгу в електронному форматі отримала завдяки Yakaboo.ua і сервісу з продажу е-книг на сайті https://www.yakaboo.ua/ua/jelektronnye-knigi.html )

Напишіть відгук