bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Американська пастораль, Філіп Рот, #КлубСімейногоДозвілля, 2018

Книга про крихкість добробуту, про непевність майбутнього, про американську мрію з усіма її недоліками і поразками. Пастораль беззахисних ідеалів і уявлень про світобудову, про життя, що сповнене людською трагедією і несправедливо втраченим щастям.

Сеймур “Швед” Левов – зірка шкільної команди, красень-блондин, гордість усієї єврейської громади Нью-Арку. Він відмовляється від кар’єри футболіста на користь батьківської справи – керівництва величезним бізнесом, фабрикою з виготовлення шкіряних рукавичок, “Ньюарк Мейд”. Перед цим Швед добровільно йде у військо, стає морським піхотинцем, що для єврея тих часів є майже неймовірним досягненням. Одружується з Міс Нью-Джерсі, чарівною Дон. Щоправда, вона ненавидить свій титул і прагне бути значущою особистістю в очах оточуючих, а не лише “дівчиною з обкладинки”. Та народження доньки, Мері, майже одразу змінює ідеальне життя пари. Дівчинка потребує багато уваги і вона її має. Весь свій вільний час, терпіння, любов і доброту батьки приділяють Мері. Та за незрозумілих (а можливо і навпаки) причин дівчинка, а згодом дівчина і доросла жінка, ненавидить своїх рідних, бачить весь світ у темних кольорах і прагне віднайти сенс свого буття у боротьбі з “повітряними млинами”. Стається вибух, гине людина, а шістнадцятирічна Мері тікає світ заочі, пристає до лав терористичних комуністичних організацій, марнує своє життя на розробки ще більш кривавих вчинків, аби “позбавити людство пригнічення капіталістами”.

Пошуки, що тривають п’ять довгих років, страждання, психоз і нервові зриви, зради і намагання зберегти принаймні видимість нормальної родини, цілком позбавляють Шведа ілюзії, в якій він жив усе своє попереднє ідеальне американське життя. Бо реальність виявилась цілком ірраціональною, жорстокою і безсенсовою.

Врешті, він знайде дочку, чи лише те, що від неї залишилось – оболонку, що колись належала рідній безмежно коханій дитині.

Книга написана чудовою мовою, прекрасно передає почуття героїв, трагізм доль, сповнена величезною кількістю інформації про життя американців, нащадків емігрантів у кількох поколіннях, дозволяє краще розуміти американську історію, бачити альтернативний погляд на “американську пастораль”.

Оцінка 5 з 5. Після прочитання довго зберігається ефект “глибокі роздуми на тему”. 🙂 Рекомендую, як якісну і визнану літературу. (книга і автор мають безліч найпрестижніших нагород!).

Напишіть відгук