bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Таємний сад, Френсіс Бернет, #РіднаМова , 2017

Величезна спокуса – дізнатись, чому дитяча книга, написана на початку 20-го сторіччя англійською письменницею Френсіс Бернет, настільки популярна, що входить до рейтингу найважливіших і найвидатніших шедеврів літератури всіх часів. Тим більше, що, на жаль, моє дитинство було позбавлено можливості (майже цілком) читати високоякісну світову літературу. Доводиться надолужувати зараз.

Мері – дівчинка, що народилася і прожила перші дев’ять років свого життя в Індії. Батьки переймалися лише власним дозвіллям, а за дитиною доглядала служниця, що лише виконувала свої обов’язки – задовольняти будь-які примхи вередливої дитини-господарки. Мері зростає абсолютною емоційною калікою. Позбавлена материнської любові і уваги, не навчена бачити і поважати бажання інших людей, одного дня вона потрапляє в життєву ситуацію – трагічно і раптово  під час епідемії гине вся її сім’я. Дівчинка залишається сиротою і повертається на батьківщину своїх батьків – до Англії, де оселяється у маєтку дядька.

Містер Кревен – ще одна скалічена душа у цій сповненій трагедій історії. Десятьма роками раніше його молода дружина впала з дерева і від отриманих травм померла. Чоловік так і не зміг оговтатись від цієї втрати, тому більшу частину року мандрує світом, заповнюючи порожнечу у душі новими враженнями і випробуваннями. Тож він був абсолютно байдужим до нової мешканки його величезного будинку, і продовжував жити лише зі своїм горем.

Мері, несподівано для себе, відкриває новий світ і нові можливості навкруги: величезні території незайманої природи, угіддя і городи, величезна кількість садів. І ще один, загадковий, таємний. Дівчинка знаходить можливість потрапити за огорожу і відкрити для себе неймовірне і казкове місце – закинутий сад, який раніше доглядала і любила дружина господаря. Саме тут Мері вчиться спостерігати, дружити, любити. Мері знаходить себе.

Та попереду ще одне відкриття – у містера Кревена є син, Колін! Хлопчик – однолітка Мері, якого власний батько практично ув’язнив у кімнаті, побоюючись, що той заслабкий для цього жорстокого світу. Від народження і до моменту випадкової зустрічі з новою подругою, Колін майже не залишав стіни спальні, весь час перебуваючи в ліжку. Але Мері своєю новою вдачею дослідниці запалює у хворобливого хлопчика жагу до життя. Прагнення до пізнання об’єднує дітей, а спільна таємниця – Таємний сад – стають головним спільним досягненням для дітей.

Ще один герой, дитина, місцевий хлопець Дікон, що буквально на “ти” з природою і має величезну кількість не-домашніх улюбленців, що поряд із ним цілодобово (кролик, лисеня, білченя, ворон, тощо), показує і практично допомагає дітям доглядати за садом. Дікон навчає, як любити весь світ навколо, як із повагою і турботою сприймати інших живих істот.

Разом втрьох діти здобувають перемогу за перемогою. Врешті найбільшим досягненням для всіх стає неймовірне перетворення Коліна – хлопчик стає на ноги і, завдяки постійним і наполегливим тренуванням, починає ходити самостійно. Вперше за своє життя. Одного дня син запрошує батька до Таємного саду і дивує його своїми новими можливостями, новим собою. І містер Кревен нарешті прозріває: те, як він жив останні роки – неприпустима помилка, потрібно прокинутись і якнайшвидше виправити все і змінити своє життя. Заради сина, заради себе.

Ось така непроста і нелегка тема для дитячої книги завершується чудовим і надихаючим досягненням. Вона надзвичайно життєствердна і акцентує увагу на справжніх цінностях, що надають сенс нашому існуванню.

Моя оцінка 5 з 5. В книзі багато про природу і спостереження за нею, про взаємодію людини і тварини, людини і рослини, людини і людини. Про любов, втрати, трагедії, зневіру і віру, що долає будь які перешкоди. Справді, видатна книга всіх часів.

#100днів_пишу_8

Напишіть відгук