bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Чому виникають конфлікти? Причини, етапи, розв’язання, наслідки. Нікі Вокер, видавництво #Vivat , 2018

Чому виникають конфлікти?

“Мамо, чому буває війна?” – “Тому що хтось хоче зробити по своєму, а іншим доводиться захищатись. Розумієш, синку, люди часто сперечаються і конфліктують тому, що хочуть того ж самого, що і інші. Але порозумітися виходить не у всіх. Наприклад, як відбуваються такі події у вас в садочку. Є іграшка, якою раптом захотіли погратися двоє дітей. Вони починають доводити один одному, що саме йому дуже потрібна ця річ. А далі вони або знайдуть ще одну іграшку і пограють разом у дуже цікаву гру, або хтось перший застосує силу, а другий або образиться, почне плакати, або вдарить у відповідь. Ось так і з війною. Якби люди навчились вчасно домовлятись, вона б ніколи не траплялась. Але, як і в садочку, бувають такі країни, що лише хочуть всіх ображати і забирати те, що їм не належить. З такими не можливо домовитись, тільки не дружити більше з ними, а інколи потрібне покарання.”

Складно пояснити значення слова “війна” маленькій дитині, врахувавши безліч “але”. Та дорослішаючи, підлітки вже можуть на рівні з дорослими осягнути і масштаби світових конфліктів, причини їх виникнення, зрозуміти, що їх підживлює, які є варіанти розв’язання та наслідки.

Нікі Вокер написала книгу-пояснення, книгу-практичний посібник, довідник з теорії конфліктів доступною, стислою і зрозумілою мовою.

Ця книга адресована молоді лише тому, що пояснює, здавалося б, очевидні речі. В книзі є те що, мала б розуміти кожна доросла людина з середнім рівнем знань, але чомусь дуже часто не бачить причини і методи їх розв’язання у глобальному контексті.

Конфлікт: активна незгода, яка залежно від способу врегулювання може призвести або до насилля, або до мирної домовленості.

Книга поділена на п’ять розділів, плюс вступ (що таке конфлікт?) плюс висновки (що ти думаєш?).

  1. Чому виникають конфлікти?

Насправді, причини виникнення настільки схожі і повторювані, що їх дуже легко можна класифікувати: земля, ресурси, влада, рівність, безпека. Часто задля виникнення конфлікту кілька причин мають перетинатись.

2. Розмежування.

У кожній ситуації незгоди є принаймні двоє опонентів. Як утворюються ворожі групи?

3. Взаємодія чи боротьба?

Боротись чи ні: як і з якої причини деякі конфлікти переходять у стан війни, а де які вдається владнати мирним шляхом.

4. Укладення миру.

Важлива і головна мета розв’язання будь-якого конфлікту, а тим паче війни, – встановлення і збереження миру. Як це відбувається у світовій практиці.

5. Відтворення цілісної картини конфлікту.

У світі інформаційної свободи важко ми маємо доступ до різноманітних джерел і можемо почути думку і ставлення до конфлікту з точки зору обох сторін. Як не піддаватись емоційним і необ’єктивним судженням, а знаходити реальні, не маніпулятивні, факти.

Важливим висновком, а радше порадою і настановою є завершення книги. Якщо коротко, вона звучить так: ось тобі, читачу, визначення, факти і загально прийняті ключі для бачення і розв’язання конфлікту. Думай своєю головою!

Моя оцінка, однозначно, 5 з 5. Користі від неї більше, ніж багато. Як для молоді, так і для дорослих, що губляться в сучасних подіях глобального світу.

#100днів_пишу

Напишіть відгук