bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Злидні, безвихідь, голод, хвороби, залежність і безпорадність. Пастка, з якої не має виходу. Бідність. 

Бідність пригнічує, обмежує свободу, обумовлює майбутнє. 

Люди давно вже винайшли способи подолання крайньої нужденності і навчилися забезпечувати себе необхідним сталим доходом і розвитком. То чому ж світ повний злидарів, і цілі багатомільйонні країни перебувають на межі виживання, балансуючи між масовим голодом, викликаним посухою чи повінню (чи війною), збройними протистояннями, безвладдям і відсутніми інституційними гарантіямита відносно спокійним періодом відновлення?

Абхіджіт Банарджі і Естер Дуфло виконали величезну роботу, дослідивши і проаналізувавши життя і особливості поведінки найбідніших верств населення в різних куточках світу. Азія, Африка, Південна Америка. Індія, Замбія, Гватемала. Скрізь вони стикались з певними закономірностями, що є взаємозалежні і взаємопов’язані:

  1. Брак поживного, не кажучи вже про здорове, харчування.
  2. Відсутність належної, не кажучи вже про якісну, освіти.
  3. Пошук швидкого задоволення і нездатність мислити стратегічно, плануючи віддалене майбутнє.
  4. Не залученість жінок/дівчат у сфери оплачуваної праці.
  5. Корупція, кумівство, знецінення людського життя.

Замкнене коло, де кожне наступне покоління повторює правила виживання своїх батьків, варто і можна розірвати. І для цього потрібно змінити кілька базових речей. 

Одна з них – перестати вкладати кошти благодійних організацій і міжнародних фондів туди, де це не працює. Змінити саму стратегію надання допомоги. Адже в нових побудованих школах немає кому навчатися (бо діти працюють разом з батьками) і немає кому якісно викладати (вчителі не вмотивовані результатами і показниками, корупційні схеми дозволяють їм отримувати зарплатню навіть не відвідуючи робоче місце). Така ж ситуація з лікарнями. Не плануючи майбутнє бідняки не схильні піклуватися про своє здоров’я, а у критичній ситуації звикли звертатися до народної медицини, чи магії(!).

Натомість можна сфокусувати свою увагу на вже успішних, але ще не популярних програмах. Найдієвіша з них – мікрокредитування на ведення приватної справи. Це вудка, а не риба. Вона вирішує одразу кілька задач:

  • Мотивує замислитись про завтрашній день;
  • Дає надлишки виробництва, що дозволяє покращити харчування (чит. підвищити калорійність=енергію);
  • Дозволяє відмовитись від праці дітей(нащадків) і відправити їх здобувати освіту;
  • Надихає піклуватися про здоров’я, спонукає страхувати себе і майно від майбутніх негараздів;
  • Піднімає рівень життя в цілому.

Хочу окремо відзначити, що Шведська Академія наук оголосила лауреатів Нобелівської премії з економічних наук за 2019 рік – це Абхіджит Банерджі, Естер Дюфло і Майкл Кремер. Вони отримали нагороду за експериментальний підхід до боротьби з бідністю.

“Лауреати цього року представили новий підхід до отримання достовірних відповідей про найбільш ефективні шляхи боротьби з бідністю у світі”, – йдеться в заяві Академії наук.

Оцінка 5 з 5. Цікава книга на важливу тему. Особливо якщо вам не байдужа доля людства, і ви хотіли б краще розуміти, чому бідним так важко самотужки вирватись зі злиднів.Напишіть відгук