bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Скарлет О’Гара – свавільна, вперта, неосвідчена, марнославна, жорстока, егоїстична. І ряд не схвальних епітетів можна продовжувати безкінечно. Цілковитий антигерой.

Але саме ці риси характеру допомагають тендітній, звиклої до розкоші дівчині протистояти і, в решті решт, досягти успіху під час важких часів, коли переламується хід історії, руйнуються світогляди кількох поколінь американців.

Напередодні Громадянської війни між Півднем і Північчю, родина О’Гари – процвітаючі плантатори- рабовласники, багатії, що виховують своїх трьох дочок справжніми дамами, високо світськими особами, що зайняті лише туалетами, пікніками і кавалерами.

Війна позбавляє всіх південців звичного ладу, колишній спосіб життя більше неможливий. Безгрошів’я, голод, смерть, жорстокість, принижена честь, важка праця. Все це падає на плечі молодої вдови Скарлет, що обіцяє собі більше ніколи не знати скрути і за будь-яку ціну досягти колишнього матеріального процвітання.

Ця “будь-яка ціна” виявляється надто високою, і розуміння цього приходить запізно.

“Звіяні вітром” Маргарет Мітчелл написала 1936 року і одразу набув шаленої популярності, авторку було відзначено Пулітцерівською премією, а фільм за мотивами книги з Вівєн Лі і Кларком Гейблом у головних ролях отримав вісім нагород Оскар. Цілком погоджуюсь з таким визнанням.

Роман масштабний, охопив цілий шар суспільних і політичних уявлень про часи боротьби двох частин величезної країни, боротьби двох життєвих устроїв, світоглядів. І то вперше для мене, оповідь тих часів описана з виправдальним акцентом південців, рабовласників. Вперше про “янкі гоу хоум” та Ку-Клус-Клан, що виявляється організацію благородних громадян, які намагаються захистити свою честь.

І звичайно, кохання. Нерозділене, нерозпізнане, безтямне і жорстоке.

Напишіть відгук