bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Автор книги, американський науковець з культурної антропології, у своїй науковій праці приділяє увагу соціальній пам’яті, а центром дослідження стає “пам’ять-звичка”. Головне питання книги: в який спосіб пам’ять спільнот підтримується та передається наступним поколінням? Відповідь складається з трьох напрямків: що є соціальна пам’ять, церемонії вшанування пам’яті та їхня роль у запам’ятовуванні індивідами спільних історичних подій, пам’ять тіла – як саме тілесні практики і техніки тіла передають знання про минуле наступним поколінням.

Книга виявилась важко читабельною для мене, майже в кожному абзаці невідоме або малозрозуміле слово. Воно й не дивно. Книга розрахована на культурних антропологів, істориків, філософів, соціологів та істориків мистецтв, а також студентів і викладачів зазначених спеціальностей. До жодного з цих представників я не відношусь. А позначки “для широкого кола читачів” тут і не було 🙂 Тому й нарікати нема на що.

Але все ж основний зміст був достатньо зрозумілий. Найважливіші для мого осмислення були пояснення, як за допомогою практик історичної реконструкції державний апарат застосовують для того, щоб у систематичний спосіб позбавляти громадян їхньої пам’яті. “Коли велика держава хоче позбавити маленьку країну її національної свідомості, вона застосовує метод “організованого забуття””…”Найбільше лякає нас в тоталітарному режимі не стільки навіть порушення людської гідності, скільки страх того, що може не залишитися нікого, жодного свідка, який би міг колись згодом допомогти відтворити минуле”. Далі автор згадує і Орвелла з його романом “1984”, і Солженіцина, і Візеля – єврейського письменника румунського походження, лауреата Нобелівської премії миру у 1986 р.

У розділі про церемонії вшанування пам’яті автор надає приклад Третього рейху, який застосувавши перформенси у прив’язці до щорічного календаря, святкуючи чи виказуючи жалобу за призначеними героями і подіями, легітимізували свою владу.

То ж якщо тема вам цікава, а текст перенасичений науковими термінами, теоретичним викладенням матеріалу з малою кількістю прикладів вас не лякає, рекомендую звернути увагу на цю книг.

Напишіть відгук