bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Літератури з виховання дітей на сьогодні видано досить багато, вона у вільному доступі, і як зазвичай у світі, переповненому пропозицією, існує проблема вибору. Як не згаяти час і прочитати дійсно варті уваги поради, а можливо, навіть кардинально змінити свій підхід у вихованні? Можливо моя підбірка, складена в “еволюційному” порядку, від основних засад і табу, до більш загальних принципів і специфічних проблем, допоможе вам з’ясувати, що саме наразі стане у пригоді.

  1. “Общаться с ребенком. Как?” Ю.Б.Гиппенрейтейр

Книга, яка перша відповіла на мій запит знайти відповіді, коли народилася моя перша дитина. А запитань було багато. Як побудувати нормальні стосунки з дитиною? Як вимагати послуху? Які покарання доречні? Як слухати дитину? На всі ці і багато інших цікавих тем відповіла у своїй найвідомішій книзі професор Московського Державного університету, відомий науковець і талановитий педагог, Юлія Борисівна Гиппенрейтер. Вона майстерно і просто розповідає про важливі досягнення у сучасній психології.(Варто лише зазначити, що книга вперше вийшла друком 20 років тому, у 1997 році).

  1. “Дитина не слухає. Що робити?” Ліля Дубінська

Чудовий формат книги, достатньо стислий і зрозумілий, написаний простою, лаконічною мовою, необтяжений термінами і теоріями. Але тим не меньш розкриває дуже важливі теми, які просто необхідно донести до всіх батьків: чому дитина “не чує”; як стежити за своїми реакціями, і словами і чому це важливо; якщо дитина опирається, як діяти. Цікаво що в цій книзі є кілька посилань на книгу з п.1 Ю.Б.Гіппенрейтер.

  1. “15 Табу для мамусь і татусів” Лариса Шрагіна

або Батьківські помилки з любові до дітей.

Книга надзвичайно корисна, у ній перелічені всі основні правила і заборони, яких варто дотримуватись батькам, які люблять своїх дітей, інколи сліпо і безкомпромісно. До прикладу, кілька назв розділів: навчити дитину користуватися “гальмами”; кроки для покращення стосунків з дитиною; чотири причини “поганої” поведінки; дуже потрібні риси: наполегливість і завзятість; коли батьків немає поруч. Лариса Шрагіна, автор книги, – кандидат психологічних наук, доцент кафедри соціальної та прикладної психології Одеського національного університету, має багаторічний досвід роботи практикуючим психолгом. Знову ж таки, книга має малий об’єм, матеріал викладено як умога стисло, що снаги прочитати навіть малочитаючим і зайнятим своїми справами батькам.

  1. “Виховання без травмування, або навіщо дітям дорослі?” Вікторія Горбунова

Друга книга авторки “Виховання без нервування”, яку я, до речі, не читала. Вікторія Горбунова – доктор психологічних наук, завідувачка кафедри клінічної психолгії Українського католицького університету, психотерапевт, письменниця – авторитет, з яким не посперетчаєшся. Я була приємно вражена масштабом і кількістю піднятих питань і проблем стосовно виховання. Під час прочитання цієї книги приходить справжнє розуміння, що коріння невдоволення поведінкою наших дітей полягав нас самих, а точніше в тому яку модель виховання ми засвоїли зі свого дитинства. Якщо такі вислови, як “не можу сказати “ні”; не вірю в справжність почуттів; не можу довіряти людям; не вмію тримати себе в руках; усе тягну на собі; втікаю від самотності; потребую схвалення; купую дружбу і любов; живу,я як робот; не вмію досягати цілей” і багато інших несхвалень до себе самого можна застосувати до вас, ця книга допоможе зрозуміти сенс проблем і запобігти повторення у наших дітях.

  1. “Правила розвитку мозку дитини” Джон Медіна

Автор книги, молекулярний біолог і батько двох дітей, на правах науковця розгортає перед читачами таємницю розвитку дитячого мозку: як він формується ще в утробі матері; що гальмує і що спонукає розвиток; як впливають гаджети на малюка, тощо. “Правила розвитку мозку дитини”, бестселер The New York Times, допомагає, з урахуванням останніх даних наукових досліджень, перенести і застосувати знання в царину практичного виховання дітей. І дорослих. Бо розповідає і про те, як виникає лють і роздратування у батьків, та аргументує, чому важливо цього досвіду уникати.

  1. “Як виховати дорослого” Джулі Літкотт-Гаймс

Лейтмотивом цієї книги є гіперопіка батьків, батьків-квочок, як їх називає авторка. Видання є популярним серед тих, хто розуміє, що намагання захистити дітей від будь-яких небезпек завдає непоправної шкоди самостійності і самоорієнтації у майбутньому. Авторка зазначає, що наші діти не мають елементарних життєвих навичок, вони психологічно травмовані, узалежнені віднавчання, позбавлені перспективи праці, наражені на стрес. Також вона пропонує вихід, інший шлях: нестрктурований час, навчання мислити, підготовка до наполегливої праці, наполеглива праця. І основна настанова – батькам варто змінитися самим, змінитися на краще.

  1. “Виховання надзвичайної дитини” Мері Шіді Курсінка

Про цю книгу я вже окремо писала, бо вона – найсвіжіше прочитане з даної тематики. Кращий порадник з виховання дітей з яскравими проявами темпераменту! Книга допоможе зрозуміти причини дивної поведінки дитини, відшукати її сильні і слабкі сторони, попереджати, запобігати історики і конфлікти, вирішити проблеми зі відмовою від їжі, засинанням і прокиданням тощо. Від себе додам, що книга буде цікавою і корисною для всіх батьків, адже кожна дитина, випробовуючи межі дозволеного, навчаючись нормам поведінки, керуванню емоціями, опиняється у лавах “надзвичайних”. Як їм і собі допомогти, підкаже Мері Шіді Курсінка і її “Виховання надзвичайної дитини”.

Напишіть відгук