bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

“Дізнайтеся про вражаючі таємниці життя дерев – і ваша наступна прогулянка лісом уже ніколи не буде схожа на всі попередні!”  – обіцяє нам заголовок на звороті книги. Що ж після прочитання стверджую: навіть на дерева за вікном я вже не дивлюсь, як колись! До речі, міські дерева Петер Воллебен називає сиротами або безпритульними дітьми.

Важко не погодитись з цим твердженням, коли ми дізнаємося, на скільки важливо бути пов’язаним з іншими деревами, ділити з ними спільне повітря, воду і землю. Цього, не жаль, аж ніяк не забезпечує середмісття.

Тож звернемось до продавніх лісів, які не знали людської руки. Таких майже не лишилося. Але за допомогою досліджень автора і інших науковців, з книги ми дізнаємося, як дерева розмовляють, тобто передають один одному інформацію про небезпеку, яким соціальним життям вони живуть, підтримуючи слабких, хворих, виховуючи підростаюче покоління, як вони реагують на зміну погодних умов, як контролюють своє розмноження, чи страждають від глобального потепління.

Без сумніву, людина – головна перешкода до щасливого життя лісу. Намагаючись контролювати, впливати і користуючись багатствами рослинного світу, вона унеможливлює природні процеси саморегуляції, прискорює занепад. І навіть монокультурні, штучні ліси, які людина вирощує заради деревини у промислових цілях, а також щоб повернути колись втрачену красу зелених заростей, заповідників, не вирішують проблеми гармонійного існування дерев.

Дати спокій! Ось основний меседж Петера Воллебен, автора книжок про природу, популярного лектора, німецького лісника з двадцятирічним стажем.

Залишається відкритим питання, скільки потрібно часу, аби людство визнало дерева живими, здатними відчувати, страждати і думати. Коли гуманне поводження з цими представниками рослинного світу стане нормою, як це не так давно сталося з тваринами.

Напишіть відгук