Егоїстичний ген. Річард Докінз

Кілька днів, можливо тиждень, збираюсь написати відгук про прочитану книгу – “Егоїстичний ген” Річарда Докінза. І не можу почати. Веду внутрішній діалог з собою, намагаюсь окреслити найважливіше. І зупиняюсь. Не тому, що важко хоча б щось сказати, навпаки – надто багато думок.

Для чого люди розмножуються? Знову і знову копіюють дії своїх пращурів, поєднуються в пари, поєднують свої власні клітини з клітинами ще однієї людини, пристосовуються до різних умов виживання, роблять певний вибір і висновки?

Ці питання тепер видаються надзвичайно простими, адже Докінз знайшов і пояснив першопричину: це – ген. Просто, дотепно і влучно пояснив наукові дані, що таке цей ген, як він виник і чому, як копіюючи себе самого опинився у нашому часі, в нашому тілі, і які в нього плани на майбутнє. Людино, заспокойся, ти – лише контейнер, “машина для виживання, самохідний робот, що сліпо запрограмований на збереження егоїстичних молекул”.

Не дарма Річард Докінз має славу “ротвейлера Дарвіна”, адже надзвичайно чітко і послідовно відстоює теорію природного добору, критикує вперте відкидання її релігійними установами, грунтово наводить приклади і докази саме причин і мотивацій змін, що їх за історію свого існування зазнав тваринний світ у купі з людьми.

Вже понад сорок років книга “Егоїстичний ген” не втрачає своєї актуальності і достовірності. Всі надзвичайні прориви у генетиці і пов’язаних з нею науках, британський етолог і еволюційний біолог прокоментував і додав на останніх ста сторінках даного ювілейного видання.

А ще для мене стало відкриттям те, що Річард Докінз виявився тим, хто вперше ввів поняття “мем”, пояснив, чому він є інформаційним аналогом гена, але майбутнє його більш тривале і непередбачуване, бо історія еволюції мема завдяки людському розуму, ще тільки починається.

Надзвичайно цікава книга для всіх, хто цікавиться науковим поясненням виникнення людини, її минулим і майбутнім, кому важливо знати останні данні, що відомі генетикам, біологам. Книга містить багато грунтовних відповідей на важливі питання.

Напишіть відгук