bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Враховуючи той факт, що сучасне українське суспільство залишається досить беззахисним перед впливом різних стереотипних уявлень, багато батьків, і матерів в першу чергу, відчувають невпевненість, коли вирішують, чи варто дітям відвідувати дошкільний заклад, тим більше, якщо є можливість одному з батьків, частіше мамі, не працювати в офісі(цеху, полі) і займатися вихованням вдома. Скажу чесно, і в мене були сумніви і побоювання, чи не варто залишатись дітям вдома за рахунок мого особистого часу і простору, якщо я все одно не працюю повний робочій день поза домом. “Яка ж ти мати?!” можна почути від деяких представників суспільства (типове риторичне запитання до речі) що легко застосовується до будь-якої сфери відповідальності цієї окремо взятої матері.

Набувши необхідної особистої свободи міркувань і впевненості у правильності власних дій, наводжу кілька, на мій погляд, переконливих аргументів, чому дітям варто відвідувати садок:

  1. Час на виконання інших задач. Інших у сенсі не пов’язанних з безпосереднім доглядом за дітьми. Я маю час і можливість виконувати без надмірного стресу і метушні побутові справи, відвідувати магазини, медичні і державні устави, працювати в Інтернеті, тощо. 
  2. Соціалізація. Навички спілкування ще ніхто не скасовував. Зазвичай ми не можемо забезпечити повноцінний розвиток цих навичок, якщо наша дитина знаходиться під невпинним батьківським наглядом. Адже так важко втриматись, щоб не коригувати поведінку своїх дітей, не підказувати, як слід поводитись, втручатись у з’ясування стосунків. Малюкам дуже важливо засвоювати самостійність на власному досвіді, вчитись спостерігати за іншими дітьми і робити власні висновки щодо поведінки своєї і майбутніх друзів і, можливо, конкурентів/ворогів. Впевнена, вихователь здатен забезпечити мінімальні норми безпечної поведінки колективу дітлахів, що своєю чергою впливає на встановлення неформальної, дружньої атмосфери в групі садочка. Також  важливим чинником “за” садок, є можливість виховання у різностатевому середовищі, середовищі інклюзивному (ідеально, але поки що у нас в садочку подібного не практикують), де діти з вадами розвитку чи різними, безпечної для інших дітей форми, синдромами перебувають разом. Цей соціальний досвід якнайкраще навчає людяності і толерантності. 
  3. Імунітет. В цьому питанні вже багато що відомо і доведено. Можу лише повторити твердження провідних педіатрів і імунологів: перебування у спільному середовищі з іншими дітьми, малюк отримує можливість розширити свій “асортимент” антитіл до різних вірусів і бактерій, що лише позитивно вплине на власну міць імунітету. Щодо наслідків контактів з носіями вірусів і бактеріальних інфекцій, а також важкості перебігу хвороб, тут звісно вирішувати батькам разом з сімейним лікарем (педіатром). Але здорова дитина, яка не має протипоказань і хронічних хвороб, цілком придатна до спільного простору дитсадка, а укріплення її здоров’я має відбуватися цілорічно, не зважаючи на те, де і як її виховують. 
  4. Досвід. Досвід для батьків: розлука і радісна зустріч з дитиною, життя без цілодобового опікування. Досвід для дитини: див. Досвід батьків плюс досвід спілкування зі світом з позиції “я є” і “я сам”. 
  5. Підготовка до школи. Хто б там що не казав і не заперечував, а в садку гарно готують до вимог шкільної програми. Логічно, що у державному дошкільному закладі готують до вступу у державну школу: дають той мінімум, який звільняє батьків від необхідності навчати дитину, наприклад, звуковій схемі слова, або вправно писати гачки. Звісно, для вимогливих батьків у питаннях освіти, до яких зараховую себе і я, цього не достатньо, і вчити читати, писати, рахувати додатково все одно потрібно.
  6. Додаткові гуртки. У нашому, як і в багатьох інших, садочку є можливість додатково, за окрему плату, відвідувати гуртки. У нас це англійська, хореографія, ейдетика, квілінг. Тимчасово не працює безкоштовний басейн. Надзвичайно зручна річ. Діти отримують додатковий розвиток, навчаються, і це не вимагає батьківських часових витрат на “привези-забери-відвези”.
  7. Моя соціалізація “за зацікавленнями”. Нові знайомства, участь у батьківських зборах, батьківських комітетах, активна участь у житті садочка, допомога у підготовці свят. Всі ці можливості ( а не проблеми, як дехто вважає) є унікальним і, можливо, єдиним подібним досвідом. А якщо завжди казати “так”, цікаві емоції гарантовані 🙂 .
  8. Режим. Будь-який спеціаліст з гармонійного розвитку людини підтвердить, що режим, чітке повторення щоденних процедур, на кшталт пробудження, прогулянка, дений сон, час на навчання і розваги, є запорукою гарного самопочуття, врівноваженості і здоров’я. Дітям чіткі правила і часові рамки допомагають не втрачати впевненість у повсякденному житті – надзвичайно важливе надбання у стрімкому і мінливому сучасному світі. 
  9. Харчування. За режимом. Тут вже дієтологи і ті, хто переймається здоровим харчуванням, мають мене підтримати. Важливо їсти кожного дня в один і той самий час однакову за розміром порцію їжі. Це дуже позитивно впливає на процес травлення і засвоєння їжі, унеможливлює переїдання або відчуття голоду. Дитячий садок найкраще забезпечує харчування за розкладом. На додаток зазначу, що останніми роками меню і поживність пропонованих дітям страв значно покращилось. Риба, м’ясо, курка, молочні каші, тушковані овочі, супи, свіжі фрукти – все це є обов’язковим щотижневим раціоном у нашому дошкільному закладі. 
  10. Час для себе. Я почала і закінчую цей топ-10 з себе коханої. Так, окрім часу на справи сімейного і державного значення, дуже важливо витрачати багато-багато годин на власні зацікавлення і догляд. Читання, писання, спорт, додатковий відпочинок(сон, медитація), зустрічі з друзями, шопінг – без цього годі й уявити врівноважену особистість, задоволену собою людину, маму і тата, що готові радіти життю кожного дня. Який сенс у домашньому цілодобовому сумісному перебуванню з дитиною, якщо мама (тато) не мають можливості побути на самоті, витратити час виключно на себе? До речі, садок можна відвідувати частково: неповний день, неповний тиждень, тощо.

Із задоволенням відповім на запитання щодо теми, вислухаю ваші міркування з приводу сучасних українських дитячих закладів. Чекаю на коментарі 🙂

Напишіть відгук