bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Видавництво “Клуб сімейного дозвілля”

 

Традиційна сільська сім’я, дореволюційна інтелігенція, війна, революція, колективізація, індустріалізація, Голодомор, підпільна боротьба, репресій, заслання, знову війна, окупація, ГУЛАГ… Скільки історичних подій припало на долю українців за окремо взятих сто років! Виключно жіночій досвід існування, переживання і активних дій у ці часи зазвичай залишається поза увагою широкого загалу, губиться в узагальнені, часто затемнюється  чоловічими поглядами і історіями. Тому книга українських історикінь під загальною редакцією Оксани Кісь “Українські жінки у горнилі модернізації” надзвичайно цікава і унікальна: на моєму досвіді це що не перша спроба популяризувати вивчення української історії з центральним суб’єктом у ній – жінки.

Книга має 11 розділів. Фактично це окремі науково-історичні статті, факти без власних роздумів і глибокого аналізу авторок в більш-менш хронологічному порядку від середини 19 сторіччя до 60-х років 20-го. Не має передмови і післямови. Ніяких висновків. Звичайно, важко не помітити акцент на принизливому положенні жінок щодо гендерного питання, не відповідність заявам і деклараціям про рівноправ’я і реальних поступок у реалізації цих прав.

Найважче читається розділи про Голодомор і ГУЛАГ. Найстрашніші випробування, що випали на долю українських жінок тих часів, трагедія материнства, відчайдушні спроби зберегти свою жіночу самоідентифікацію, безжальна боротьба за життя, не можуть залишити байдужим жодного читатча. Саме так. Рекомендую читати цю книгу чоловікам, які схильні применшувати роль жінки в історичних подіях минулого століття, про факти її важливої ролі у боротьбі за виживання нації. Цю книгу варто читати, знати, сміливо використовувати факти і аргументи, спираючись на данні з розділів цих історичних праць.

Моя оцінка 5 з 5. Буду звертатись до неї ще, коли потребуватиму доказів у дискусії щодо жіночої величі 🙂 .

Напишіть відгук