bibicheva.com

життя, що має зміст і сенс

Фундація, Айзек Азімов, Клуб сімейного дозвілля, 2017

Наукова фантастика – найкращий спосіб втечі від рутини сьогодення, що не позбавлена сенсу, на відміну від інших жанрів вигаданих світів, адже зберігає далеку перспективу і можливість розвитку саме описаного сценарію.

Айзек Азімов цілком виправдано вважається класиком фантастичної літератури, хоча в його доробку творчості багато і науково-популярних робіт. Трилогія про галактичну імперію, що зазнає занепаду через 10000 років, передбачення руйнувань і війн на 30000 наступних років, і спроба скоротити цей тривалий період за допомогою створення нового осередку знань, досягнень і влади – Фундації, спочатку малого поселення науковців, інженерів і технологів, що поступово перетворюється на могутню торгову державу. Новостворена послідовниця занепалої імперії протистоїть різноманітним викликам і прагненням завоювати і поневолити її, через століття несучи знання попередників і вірно слідуючи “Плану Селдона”, психоісторика, що на початку історії Фундації розрахував всі майбутні кризи і небезпеки для існування нової цивілізації.

Фундація, Частина 1, Айзек Азімов, #КСД

Фундація. В першій частині читач знайомиться з основною ідеєю і задумом автора. Глобальна імперія, на чолі якої сидить єдиний і беззмінний монарх – імператор, об’єднує мільйони світів, владарює і керує людством. Лише одна людина, видатний діяч новітньої науки психоісторії, Гарі Селдон, за допомогою надпотужної машини для розрахунків, передбачає занепад в найближчі століття зовні міцної і могутньої цивілізації. Звичайно, такі єретичні думки не схвалює влада. Тож науковцю доводиться цілком таємно вдатися до заходів, які хоч і не зупинять розпочаті руйнівні процеси, але скоротять період варварства і деградації з 30000 років до 1000. Для цього Селдон організовує експедицію відданих і освічених людей з їхніми сім’ями до “краю Галактики”, на віддалену планету, щоб там ці поселенці утворили і розвинули (за допомогою збережених знань) новий осередок людства. Але це починання виявляється не легко втілити в життя.

Фундація та Імперія, Частина 2, Айзек Азімов, #КСД

Фундація і імперія. Через кілька століть шлях Фундації зберігає свою початкову мету. Могутність її зростає. Досягнення в торгівлі і успіхи технологічного прогресу достатньо помітні, щоб залишки імперської величі звернули увагу на загрозу монархічній ієрархії. Отже протистояння неминуче. Та наприкінці другої частини зрозуміло, що не занепала Імперія є справжньої загрозою не відступному слідуванню плану Селдона. Дещо химерне, нелюдське, таке, що жодні розрахунки не могли передбачити, насувається руйнує надію на спасіння.

Друга Фундація, Частина 3, Айзек Азімов, #КСД

Друга Фундація. Надія є. Виявляється хитрий Селдон ще на початку виникнення ідеї про скорочення термінів занепаду вирішив створити дві Фундації, про яку першій, відомій і відкритій, не повідомив. Інформація про Другу настільки таємна, що виникають цілком реальні підозри, чи існує вона взагалі. Хто вони, люди , які насправді мають побудувати нову людську цивілізацію, які їх зверхможливості, і чи готові першофундаційці прийняти свою другорядність і неважливість?

Фантастика – мій улюблений жанр. Отримую величезне задоволення, коли занурююсь у всі ці можливі в далекому майбутньому світи. Трилогія Азімова подарувала мені години захопливого читання, мрій і роздумів над крихкістю людини, її мізерність і велич водночас.

Оцінка 5 з 5. Рекомендую.

Напишіть відгук